Deník v rámci terapie

15.03.2017

Na první pohled banalita, na ten druhý už složitější úkol v rámci terapie, který si žádá svůj čas, avšak může přinést své ovoce.

Je v podstatě jedno, zda Vás o to požádal terapeut, nebo jste si byli zvyklí psát deník již v době puberty. Jistě tušíte, že psaní deníku zabírá nějaký ten čas. A když se ještě dozvíte, že musí být psaný rukou (nikoliv na počítači), možná rovnou tento "úkol" zavrhnete jako pokus o nejapný žert ze strany terapeuta. Dejte tomu šanci...alespoň tím, že si přečtete článek, proč by to nemuselo být zase tak špatné.

Nemusí být denní

Sice se to jmenuje deník, ale v tomto případě nemusí jít o denní zápisy.  Terapeut Vám sám sdělí, kdy a jak jej psát. Mnohdy pomůře, pokud máte deník u postele a pokud se Vám zdá sen, ihned po probuzení si jej zapsat. Sny jsou velkým zdrojem informací, pokud je potřeba se jim věnovat dále, uvítáte zápis v deníku. Do deníku si můžete psát také myšlenky, které se Vám honí hlavou např. po hádce, nezvládnutém výchovném kroku apod. A tyto situace, předpokládám, nejsou denně.

 Probuďte svoji tvořivost

Deník opravdu nemusí být pouze psaný. Pokud se Vám zdál nějaký sen, nebo máte nějakou vizi či si potřebujete uspořádat myšlenky do tzv. myšlenkové mapy...Jednoduše! Buďte tvůrčí! Malujte, kreslete, lepte, dělejte si grafy, vymyslete si vlastní způsoby záznamu (puntíky, čísla atd.). Někomu to usnadní čas strávený nad psaním deníku, někdo objeví dávno zapomenutou tvořivost. Je to Váš deník, Vaše niterná záležitost, dejte do toho sebe.

Zastavte se a věnujte se sobě

Ano, i to je funkce deníku. Jak často si můžete sednout a věnovat se jen sobě? V běžném denním koloběhu nebývá čas  na zamyšlení se. Můžete si udělat ze psaní deníků svůj osobní rituál. Je jedno, zda si uděláte kávu až děti usnou a sednete si do křesla, nebo si lehnete do zahrady s čajem, případně si připravíte oblíbené pastelky, výstřižky obrázků a lepidlo. Některé maminky vytížené péčí o děti se odmítají věnovat deníku, mají pocit, že je to vyčerpá. Zkuste si dát alespoň týden, kdy budete o 20min dříve vstávat, nebo chodit déle spát. Třeba zjistíte, že jsou tyto chvilky vzácné, připraví vás na celý den, nebo Vám naopak pomohou odložit některé myšlenky a usnete rychleji. 

Osvědčená tradice

Deníky se psaly celá desetiletí. Za deníky můžeme považovat i kroniky v obcích. Přináší přehled dění, života, myšlenek a nápadů. Mnozí psychiatři a lékaři si vedli své soukromé deníky, kam odkládali nápady a myšlenky. Deník pro vás může být záznam Vaší historie. Možná Vás překvapí, když si přečtete své vlastní myšlenky po 5 letech. Třeba objevíte, že jste se v životě hodně posunuli, přestože navenek si přijdete stejní. Jednoduše se jedná o "osvědčenou tradici", takže na tom asi něco bude. :-)


Tak co? Jak jste na tom teď? Máte odvahu se podívat do své duše a věnovat čas sobě?